– Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami daleka droga. Czeka nas wiele pracy ale stawiamy sobie bardzo ambitne cele. Jesteśmy świadomi tego, że aby osiągnąć sukces sportowy, na każdej płaszczyźnie organizacja funkcjonowania naszej sekcji musi być wzorowa – powiedział w wywiadzie z Legia.com prezes sekcji futsalu Legii Warszawa, Emil Krysiński.

Legia.com: – Zacznijmy od tego, jak pojawił się pomysł stworzenia drużyny futsalu, która teraz będzie występować pod szyldem Legii Warszawa?

Emil Krysiński (Prezes sekcji futsalu Legii Warszawa): – Od 2013 roku Legia Warszawa wspólnie z SKLW prowadzi projekt, który został nazwany „Win Win”. Polega on na utworzeniu z chłopców w wieku od 14 do 19 lat z warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym dwóch drużyn piłkarskich odbywających treningi na obiektach piłkarskich Legii. Oprócz tego chłopcy grają również w Lidze Biznesu – rozgrywkach organizowanych przez Legię, a także w turniejach piłki halowej organizowanych na terenie miasta Warszawa. W związku z tym, że część zawodników przekroczyła 19. rok życia, a wyróżniającym się podopiecznym chcieliśmy dać możliwość kontynuacji przygody z piłką, postanowiliśmy założyć stowarzyszenie „Klub Sportowy Win Win Warszawa” i zgłosić je do II Ligi Futsalu MZPN w sezonie 2018/19. Wychowankowie tego projektu zostali wsparci graczami z doświadczeniem futsalowym, dzięki czemu zespół w swoim debiutanckim sezonie w II Lidze do ostatniej kolejki liczył się w walce o baraże o I Ligę. Od samego początku działalności, dzięki uprzejmości klubu Legia Warszawa zespół mógł korzystać z boisk klubowych, a patronatem objął go Jakub Rzeźniczak, najbardziej utytułowany zawodnik w ponad 100-letniej historii Legii. W związku z tym nasze stowarzyszenie Win Win Warszawa sfinalizowało rozmowy dotyczące przekształcenia naszej pierwszej drużyny w sekcję Legia Warszawa Futsal.

– Dlaczego futsal w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny?

– Futsal to bardzo widowiskowa, szybka i emocjonująca odmiana piłki nożnej. Poza tym jest to idealne uzupełnienie piłki 11-osobowej. W przerwie sezonu bardzo często się zdarza, że zawodnicy biorą udział w różnych turniejach halowych. W Brazylii tak naprawdę od najmłodszych lat dzieci zaczynają swoją przygodę z piłką właśnie od futsalu. Nie przeszkadza im, a wręcz bardzo pomaga to w osiągnięciu sukcesów w tradycyjnej odmianie futbolu. Najlepszym przykładem jest słynny Neymar, zawodnik PSG. 

– Jakie są największe różnice w przygotowaniach, treningach i innych kwestiach względem tradycyjnej, 11-osobowej piłki nożnej?

– Przede wszystkim piłka do futsalu jest mniejsza (rozmiar 4) i ma niski kozioł. Kadra zespołu jest mniej liczna. Idealnie, jeżeli znajduje się w niej 14 zawodników, może być ich natomiast więcej. W trakcie meczu zmiany są hokejowe, przygotowanie kondycyjne nie jest więc kluczowe. Główny nacisk kładzie się na taktykę oraz stałe fragmenty gry. Mecz składa się z dwóch połów po 20 minut, ale jest to czysty czas gry. Oznacza to, że zegar jest zatrzymywany, gdy piłka nie jest w grze. 

– Jakie są główne cele sekcji futsalu Legii Warszawa?

– Przede wszystkim zbudowanie mocnego zespołu, który da nam możliwość jak najszybszego awansu do ekstraklasy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami daleka droga. Czeka nas wiele pracy ale stawiamy sobie bardzo ambitne cele. Jesteśmy świadomi tego, że aby osiągnąć sukces sportowy, na każdej płaszczyźnie organizacja funkcjonowania naszej sekcji musi być wzorowa. Tylko wtedy uda nam się osiągnąć wielkie sukcesy.

– Na którym poziomie rozgrywkowym występujecie? Jak wygląda system rozgrywek futsalu w Polsce?

– Do sezonu 2019/20 przystąpimy do rozgrywek w II Lidze futsalu MZPN. W Polsce rywalizacja odbywa się na trzech poziomach rozgrywkowych: II Liga odbywa się na szczeblu wojewódzkim, I Liga podzielona jest na dwie grupy po 12 zespołów i jest rozgrywana na szczeblu centralnym, w Ekstraklasie występuje zaś 14 zespołów.

– Kiedy rozpoczyna się sezon i ile rozgrywacie w jego trakcie spotkań? 

– Sezon rozpoczyna się w listopadzie. Najprawdopodobniej rozegramy 14 spotkań ligowych, a także mecze w ramach Pucharu Polski. Przygotowania rozpoczniemy we wrześniu, ale już w maju i czerwcu odbędą się pierwsze treningi naborowe. Korzystając z możliwości chciałbym bardzo serdecznie zachęcić wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w futsalu i reprezentować barwy Legii Warszawa do wysłania CV na testy@legiafutsal.com

– Na której hali będziecie występować?

– Dzięki współpracy z dzielnicą Włochy będziemy mogli trenować oraz rozgrywać spotkania na hali OSiR Włochy przy ul. Gładkiej 18. Jest to obiekt, który spełnia wszelkie wymogi do rozgrywania spotkań nawet na poziomie ekstraklasowym. Tym bardziej jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Włochy zostały naszym partnerem. Liczymy, że ,,Gładka’’ będzie naszym domem na dłuższy czas, a współpraca z dzielnicą będzie pełna korzyści zarówno dla naszej sekcji jak i dla niej samej.