Legia Futsal zakończyła fazę zasadniczą FOGO Futsal Ekstraklasy. Patrząc na dotychczasowe wyniki zespołu, już teraz można powiedzieć, że jest to najlepszy sezon w jego historii. A przecież przed zawodnikami Jussiego Nystroma została jeszcze faza play-off, w trakcie której rozstrzygnie się kwestia mistrzostwa Polski.

Przed rozpoczęciem sezonu 2025/2026 trudno było powiedzieć na co może być stać Legię Futsal. Drużyna przeszła spore zmiany kadrowe, a na ławce trenerskiej pojawił się nowy szkoleniowiec, przed którym stanęło zadanie poprowadzenie najmłodszego zespołu w całej lidze.
I choć okres przygotowawczy mógł narobić części kibicom dużego apetytu, to runda jesienna nie była już tak owocna pod względem punktów. Po dobrym starcie przyszła bowiem seria pięciu meczów z rzędu bez zwycięstwa, co powoli stawiało drużynę pod ścianą, w kontekście rywalizacji o fazę play-off. To co mogło jednak cieszyć, to postawa zespołu na boisku. Legia toczyła naprawdę wyrównane mecze z najlepszymi drużynami w lidze, co przyniosło jej m.in. remis z aktualnym mistrzem Polski, Piastem Gliwice. Wydawało się zatem, że drużyna Jussiego Nystroma w końcu musi zacząć punktować.

I tak też się stało. Legioniści byli w drugiej części fazy zasadniczej byli już zdecydowanie skuteczniejsi. Po trudnym terminarzu przyszły mecze z drużynami niżej notowanymi, co pozwoliło nie tylko odbić się w tabeli, ale na samym finiszu awansować także do czołowej ósemki, dającej prawo gry w fazie play-off.
Skuteczny początek rundy rewanżowej sprawił nawet, że można było zacząć myśleć o czymś więcej, niż o 8. miejscu, jednak chłodne głowy, a przede wszystkim nadchodzący terminarz nieco ostudzał te myśli. Myśli, które ku zaskoczeniu wielu, zaczęły się materializować. Legioniści pokonali m.in. po raz drugi w swojej historii, a pierwszy raz na wyjeździe Rekord Bielsko-Biała, aby niedługo potem sprawić kolejną sensację i wygrać – również w delegacji – z liderującym tabeli Texom Eurobusem Przemyśl.

Jakby tego było mało, w międzyczasie po raz pierwszy w historii awansowała do półfinału Pucharu Polski, w którym znów postawiła twarde warunki obrońcom tego tytułu, Rekordowi Bielsko-Biała, wygrywając pierwsze ze spotkań.
Co jednak ważniejsze, występy na dwóch frontach nie przeszkodziły naszym zawodnikom podtrzymać dobrej formy w lidze. Kluczowym dla późniejszego układu tabeli było spotkanie 25. kolejki FOGO Futsal Ekstraklasy. Starcie z We-Metem FC Gmina Sierakowice miało dać odpowiedź na to, czy Legię będzie stać na zajęcie 6. miejsca na koniec fazy zasadniczej.

I po pierwszych 11 minutach wydawało się, że weryfikacja będzie negatywna. Legia przegrywała 0:3, a zespół kompletnie nie przypominał tego sprzed kilku tygodni. Bramka zdobyta pod koniec pierwszej połowy dała jednak wiary drużynie, co przerodziło się na kapitalną drugą część spotkania, zapewne jedną z lepszych w tym sezonie – trzy strzelone gole, w tym ten ostatni w 39. minucie bezpośrednio z rzutu wolnego przez Rui Pinto, dały naszej drużynie komplet punktów oraz znacznie zbliżyły nas do 6. pozycji.
Tę udało się wywalczyć, dość niespodziewanie, już w następnym meczu – znów na wyjeździe i ponownie z drużyną wyżej klasyfikowaną – aktualnym brązowym medalistą, GI Malepszy Leszno.

Co jednak ważniejsze, Legioniści tej pozycji nie dali już sobie wyrwać. Skuteczna końcówka dała im nie tylko spokojny awans do fazy play-off, ale i historyczne, najwyższe w dotychczasowych występach, 6. miejsce w ligowej tabeli, co w połączeniu ze świetnym pokazaniem się w Pucharze Polski, już teraz pretenduje ten sezon do najlepszego w historii klubu.
Sezonu, który trwa nadal i wciąż można w nim wiele ugrać.

Teraz przed Legią bowiem rywalizacja w ćwierćfinale fazy play-off. Rywalem będzie Constract Lubawa, z którym do tej pory nie udało się naszej drużynie wywalczyć choćby remisu. Przełamanie w takim momencie sezonu? Wydaje się, że lepiej nie można.
Początek tego spotkania 6 maja o godz. 20:00 w hali OSiR Włochy przy ul. Gładkiej 18. Bilety dostępne w serwisie aBilet. Do półfinału awansuje drużyna, która wygra dwa spotkania. Pozostałe mecze rozegrane zostaną 9 i 10 maja w Lubawie.
